ΠΑΟ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 65-75

154

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 75-65 στο κλειστό του ΟΑΚΑ κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο τους και έκαναν το 1-0 στην σειρά των τελικών της Α1 μπάσκετ, παίρνοντας το πλεονέκτημα της έδρας.

Τι και αν είχαν τους δύο μεγάλους τους άσους, Σπανούλη και Πρίντεζη με 4 και 2 πόντους αντίστοιχα; Με το supporting cast να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση οι Πειραιώτες, με μπροστάρη τον Κώστα Παπανικολάου που σημείωσε 14 πόντους, κομβικό τον Ρόμπερτς με 12, τον Παπαπέτρου με 10 και τον Μάντζαρη να σημειώνει 11 πόντους με τρία φαρμακερά τρίποντα, υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό στην πρώτη ήττα για φέτος στο πρωτάθλημα και άρπαξαν το πλεονέκτημα της έδρας.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 26-19, όμως στην β’ περίοδο με φοβερή άμυνα οι «ερυθρόλευκοι» περιόρισαν στους 6 πόντους το «τριφύλλι» σε αυτό το δεκάλεπτο και πήραν προβάδισμα με 32-35 για το πρώτο μέρος. Ο Ολυμπιακός έχτισε διαφορές μέχρι και επτά πόντων στην 3η περίοδο, ωστόσο δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ για να πάρει πάντως και στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου προηγούμενος με 3 (49-52).

Ο Λετονός Γιάνις Στρέλινιεκς ήταν καταλυτικός στην τελευταία περίοδο, μαζί με τον Παπανικολάου και άντεξαν στην πίεση όταν οι «πράσινοι» μείωσαν στους 4, για να οδηγήσουν το ματς στο 59-68 και να εξασφαλίσουν ουσιαστικά τη νίκη για το 65-75. Η δεύτερη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες θα διεξαχθεί την Πέμπτη 7/6 στο ΣΕΦ στις 19.00.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 32-35, 49-52, 65-75

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 18 (1), Τζέιμς 23 (3), Γκιστ 4, Καλάθης 8, Αντετοκούνμπο 4 (1), Ρίβερς 2, Παππάς 1, Βουγιούκας 5, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι, Μήτογλου

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 4, Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 14 (1), Ρόμπερτς 12 (2), Μακ Λιν 7, Παπαπέτρου 10 (2), Στρέλνιεκς 7 (1), Μάντζαρης 11 (3), Μπόγρης 2, Ουίλτζερ 2