Νίκη ανάσα για ΠΑΟ, έχασε έδαφος η ΑΕΚ

151

Μεγάλη χαμένη η Ένωση μετά την λευκή ισοπαλία στην Λάρισα. Νίκη-ξέσπασμα για τον Παναθηναϊκό απέναντι στην Κέρκυρα με 4-0, τρίποντο μετά από 12 αγωνιστικές χωρίς επιτυχία ο Πλατανιάς 1-0 τον Λεβαδειακό.

Η πρώτη πράξη της 18ης αγωνιστικής της Super League, έφερε την Ένωση να γνωρίζει τις πρώτες απώλειες στον δεύτερο γύρο. Κάνοντας ένα από τα χειρότερα της παιχνίδια στη φετινή σεζόν η Ένωση δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και έμεινε στο 0-0. Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την συμπαγή άμυνα της ΑΕΛ, με αποτέλεσμα να μείνουν για πρώτη φορά, χωρίς κάποια κραυγαλέα ευκαιρία στο ματς. Με την ισοπαλία αυτή η ΑΕΚ έπιασε τον Ολυμπιακό στην κορυφή, όμως οι «ερυθρόλευκοι» θα έχουν την ευκαιρία να περάσουν τρεις μπροστά από τους κιτρινόμαυρους με νίκη κόντρα στην Ξάνθη την Κυριακή στις 19:30, ενώ μπροστά από την ΑΕΚ με δύο, θα περάσει και ο ΠΑΟΚ, αν υπερβεί το εμπόδιο του Απόλλωνα Σμύρνης, την Κυριακή (21/1) στην Τούμπα.

Ο Παναθηναϊκός με το κοινό του να αποθεώνει τον Μαρίνο Ουζουνίδη, ειδικά προς το τέλος της αναμέτρησης, συνέτριψε την Κέρκυρα με 4-0. Το σκορ για την ομάδα του «τριφυλλιού» άνοιξε ο Δώνης στο 16ο λεπτό, μετά από όμορφη ασίστ του Χατζηγιοβάννη, ενώ στο 33’ ο Γιόχανσον συνεργάστηκε με τον Δώνη πολύ όμορφα για το 2-0. Στο δεύτερο μέρος ήταν η σειρά του Λούκας Βιγιαφάνιες να σερβίρει δύο τέρματα, ένα στον Λουντ στο 70ο λεπτό κι ένα στον Άλτμαν στην εκπνοή του αγώνα για να διαμορφώσουν το 4-0.
Στα Περιβόλια ο Πλατανιάς με το μεταγραφικό απόκτημα του Ιανουαρίου, τον πολύπειρο Αντώνη Πετρόπουλο, έκαμψε την αντίσταση του Λεβαδειακού και επικράτησε με 1-0 για να διατηρήσει τις όποιες ελπίδες για την παραμονή.