Η Δεύτερη Φάση ξεκίνησε με Ολυμπιακές κατηγορίες

ΜΕ ΤΙΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ATHENS EUROLYMP WEEK

Σε εξέλιξη βρίσκεται στον Σαρωνικό κόλπο το 28ο ATHENS EUROLYMP WEEK με τη συμμετοχή 600 σκαφών περίπου από 12 χώρες. Όπως τις δύο προηγούμενες ημέρες έτσι και σήμερα Δευτέρα οι καιρικές συνθήκες δεν βοήθησαν τους διοργανωτές και τους ιστιοπλόους και έγιναν ιστιοδρομίες μόνο για τις ολυμπιακές κατηγορίες.

Τα πρώτα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

470 (19 σκάφη, 2 ιστιοδρομίες):
1. Τ. Αθανασόπουλος – Δ. Τασσιός 7β.
2. Β. Παπουτσόγλου – Ι. Ορφανός 8β.
3. Μ. Μπόζη – Ρ. Κλωναρίδου 9β.

49er (5 σκάφη, 1 ιστιοδρομία):
1. Σ. Σωτηρίου – Μπενάκης
2. Π. Καμπουρίδης – Σ. Νούτσος
3. Γ. Βάσιλας – Α. Παναγιωτίδης

ΦΙΝΝ (7 σκάφη, 1 ιστιοδρομία):
1. Ι. Μιτάκης
2. Π. Δαβουρλής
3. Γ. Καντίνης

RSX 9.5 (11 σκάφη, 3 ιστιοδρομίες):
1. Β. Κοκκαλάνης 3β.
2 Α. Καριόλου Κύπρος 7β
3. Γ. Φράγκος 9β.

RSX 8.5 (15 σκάφη, 3 ιστιοδρομίες):
1. Λ. Τσορτανίδης 3β.
2. Χ. Κόγιας 6β.
3. Κ. Δίβαρη 12β.

Οι διεθνείς κατηγορίες τελείωσαν χθες Κυριακή και οι Ελληνες ιστιοπλόοι σάρωσαν τα μετάλλια. Τα τελικά αποτελέσματα έχουν ως εξής:

420 (32 σκάφη, 3 ιστιοδρομίες):
1. Α. Αρβανίτης – Ν. Κίλιας 14β.
2. Ρ. Γιασάρ – Κ. Παρλάς (Τουρκία) 15β.
3. Π. Μαμουνής – Π. Μαγουλάς 18β.

ΟΠΤΙΜΙΣΤ ΑΓΟΡΙΑ (148 σκάφη, 2 κούρσες):
1. Ν. Σουρλατζής 5β.
2. Σ. Τσάκος 10β.
3. Α. Κυφίδης 21β.

ΟΠΤΙΜΙΣΤ ΚΟΡΙΤΣΙΑ (64 σκάφη, 3 ιστιοδρομίες):
1. Δ. Βαρθολομαίου 6β.
2. Ε. Γουίντερς (Ελλάδα) 19β.
3. Κ. Φάρου 22β.

ΛΕΙΖΕΡ 4,7 ΑΓΟΡΙΑ (75 σκάφη, 5 ιστιοδρομίες):
1. Α. Μόνος 8β.
2. Γ. Παπαδάκος 19β.
3. Μ. Βαιντουβίλντ (Γερμανία) 22β.

ΛΕΙΖΕΡ 4,7 ΚΟΡΙΤΣΙΑ (29 σκάφη, 4 ιστιοδρομίες):
1. Α. Χιλιού 18β.
2. Γ. Καλαϊτζογλίδου 20β.
3. Τ. Σταυρή ( Κύπρος) 21β.

TECHNO 293 (32 σκάφη, 8 ιστιοδρομίες):
1. Α. Μουρίκη 14β.
2. Π. Κονταρίνης 27β.
3. Α. Κοταρίδης 32β.

TECHNO 293 PLUS (15 σκάφη, 8 ιστιοδρομίες):
1. Α. Καλπογιαννάκης 9β.
2. Λ. Τσορτανίδης 11β.
3. Π. Τσορτανίδης 24β.

Τα πρώτα αποτελέσματα στις παραολυμπιακές κατηγορίες είναι:

HANSA 2,3 (4 σκάφη, 1 ιστιοδρομία):
1. Γ. Αργυρίου,
2. Γ. Καρτσάτος,
3. Α. Κουμουτσάκου

HANSA 303 (3 σκάφη, 2 κούρσες):
1. Ε. Αχλάτης 2β.
2. Ε. Κουρούβανη 4β.
3. Σ. Δραγανίδου 8β.

2,4 mr (3 σκάφη, 2 κούρσες):
1. Θ. Χωραφιάρης 3β.
2. Σ. Καλλιγέρης 4β.
3. Ν. Πατεράκης 5β.

Αναλυτικά μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα στο site της ομοσπονδίας www.eio.gr

ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΕΙΟ

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Γράψτε το σχόλιό σας
Παρακαλώ γράψτε το όνομά σας εδώ