Αγχωτική νίκη του ΟΦΗ, 2-1 την Καλλιθέα

45

Ο ΟΦΗ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας στο γήπεδο Θόδωρος Βαρδινογιάννης της Καλλιθέας με 2-1. Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο στο οποίο προηγήθηκε με το γκολ του Κουσκουνά στο 21’, η ομάδα του Ηρακλείου βελτίωσε την εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο και πέρα από το γκολ του Κοιλιάρα στο 57’ είχε δύο δοκάρια και πολλές ευκαιρίες. Η Καλλιθέα στη μοναδική της εικαιρία μείωσε στο 82’ με τον Ταλέντο.
Πολλά λάθη έκαναν ο διαιτητής Τσαγκαράκης και οι βοηθοί του, που μεταξύ άλλων ακύρωσαν δύο κανονικά γκολ του ΟΦΗ στο  24’ και του Ορτέγκα στο 59’.
Διαιτητής: Tσαγκαράκης (Χανίων). Βοηθοί: Πάγκαλος (Λασιθίου), Χρηστάκος (Πειραιά). 4ος : Σωτηριάδης (Λασιθίου).
ΟΦΗ;Στρέζος, Ορτέγκα, Κουσκουνάς, Χαντί, Μάρτος,  Παπαστεριανός (20 λ.τ. Νάστος), Κομεσίδης, Πουρτουλίδης, Κοιλιάρας, Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης.
Καλλιθέα: Κουτουγλίδης, Βασιλείου, Ντιακιτέ, Συρόπουλος, Παπαγγελής, Μπραιμά Καντέ, Μίνγκος, Μάκο, Ταλέντο, Σμύρλος, Χοτζάλι (45′ Μήλιος).
Το φιλμ του αγώνα
20′ Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Νάστος στη θέση του Παπαστεριανού, που τραυματίστηκε.
21′ Το 1-0 για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Κοιλιάρα, ο Κουσκουνάς με κοντινό πλασέ κάνει το 1-0. Ωραία γλυκιά σέντρα του Κοιλιάρα στον επιθετικό του ΟΦΗ, που πλάσαρε απλά και όμορφα για το 1-0. Το πρώτο φετινό γκολ του Κουσκουνά.
24′ Ο Κουσκουνάς φεύγει στην πλάτη της άμυνας και σκοράρει, απ μπαλιά του Χαντί, αλλά ο βοηθός σηκώνει τη σημαία και ακυρώνει το γκολ σε μια φάση που ο επιθετικός του ΟΦΗ φαίνεται να φεύγει απο πίσω. Δεύτερο ακυρωθέν γκολ για τον Κουσκουνά, μετά το «καθαρό» που του ακυρώθηκε στις Σέρρες.
31′ Ο διαιτητής Τσαγκαράκης απο τα Χανιά, λέει όχι σε καθαρή ανατροπή του Κουσκουνά απο τον Καντέ. Μάλιστα δίνει και κίτρινη κάρτα στον επιθετικό του ΟΦΗ. Πολλές οι διαμαρτυρίες των παικτών του ΟΦΗ. Δεύτερη καραμπινάτη φάση που συγκεντρώνει τις διαμαρτυρίες των παικτών του ΟΦΗ!
39′ Η πρώτη επικίνδυνη φάση για την Καλλιθέα. Σούτ του Μάκο, η μπάλα κοντράρει σε σώματα και φεύγει λίγο έξω απο τα δοκάρια του Στρέζου (κόρνερ).
41′ Κίτρινη κάρτα στον Καντέ.
48′ Ξεκίνημα με δοκάρι στο δέυτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ! Και πάλι ο δραστήριο Κουσκουνάς με ωραία ενέργεια και σούτ σημαδεύει τη συμβολή των δοκών!
49′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ που μπήκε δυνατά. Απο πάσα του Χαντί στον κενό χώρο, ο Κουσκουνάς στο τετ-α-τετ πλασάρει αλλά διώχνει ο γκολκήπερ της Καλλιθέας.
53′ Δεύτερο γκολ του ΟΦΗ ακυρώνεται. Φάουλ του Χαντί, ο Ποτουρίδης με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στον Ζιαμπάρη ο οποίος την σπρώχνει στα δίχτυα. Σηκώνει ξανά τη σημαία ο βοηθός Χρηστάκος απο τον Πειραιά.
57′ Το 2-0 για τον ΟΦΗ! Σπουδαίο γκολ απο τον Κοιλιάρα, που ζύγισε το πόδι του έξω απο την περιοχή και με ένα έξοχο σούτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Εξαιρετικό γκολ, που χειροκροτήθηκε έντονα απο τον κόσμο του ΟΦΗ!
58′ Δεύτερο δοκάρι για τον ΟΦΗ. Δυνατό σουτ του Μάρτος απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα στη συμβολή των δοκών και στο έδαφος!
60′ Το πρώτο σουτ της Καλλιθέας στο δεύτερο ημίχρονο. Σουτ του Μάκο έξω απο την περιοχή μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Στρέζος.
64′ Κίτρινη κάρτα στον Ταλέντο της Καλλιθέας.
67′ Τρίτο ακυρωθέν γκολ για τον ΟΦΗ! Ο Ορτέγκα γίνεται αποδέκτης της μπάλας και σκοράρει, ο βοηθός Χρηστάκος απο τον Πειραιά σηκώνει και πάλι τη σημαία και το γκολ ακυρώνεται μέσα σε διαμαρτυρίες!
68′ Μέσα ο Ρούσος αντί του Κοιλιάρα στον ΟΦΗ.
75′ Ορτέγκα και Χαντί έκαναν το 1-2, σούτ απο τον τελευταίο, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
76′ Εξω ο Χαντί, μέσα ο Ογκμποε για τον ΟΦΗ.
82′ Η Καλλιθέα μειώνει σε 2-1. Σούτ του Ταλέντο απο το ύψος της περιοχής, η πορεία της μπάλας αιφνιδιάζει το Στρέζο και καταλήγει στα δίχτυα! Ενα παιχνίδι που έπρεπε να είναι 5-0, γίνεται 2-1!
85′ Κίτρινη κάρτα στον Ογκμποε.

Ο Γιάννης Τσιβίλογλου εκ μέρους της Καλλιθέας εκπροσώπησε τον προπονητή Μαρσέλο Τροίζι στην συνέντευξη τύπου, καθώς όπως ειπώθηκε ο τελευταίος ένοιωσε αδιαθεσία μετά το τέλος του αγώνα με τον ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ (2-1).

Αναλυτικά οι αναφορές του:

«Ο προπονητής μας δεν αισθανόταν καλά και ήρθα εγώ από σεβασμό προς εσάς.

Το παιχνίδι πήγε ακριβώς όπως το περιμέναμε. Περιμέναμε ότι στα πρώτα λεπτά, θα πιέσει ο ΟΦΗ και θα έχει μια υπεροχή, όπως και έγινε. Δεχθήκαμε ένα γκολ χωρίς ευκαιρία, σε ένα καίριο σημείο.

Μετά είχαμε μια άτυχη στιγμή με αναγκαστική αλλαγή και είχαμε και μια καλή φάση στο πρώτο ημίχρονο για να ισοφαρίσουμε, αλλά δεν τα καταφέραμε.

Τι να κάνουμε μας κυνηγάει η ατυχία από την αρχή του πρωταθλήματος.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε μια άλλη εικόνα.

Η Καλλιθέα πάταγε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και δημιουργήσαμε προυποθέσεις για γκολ.

Εκεί που περιμέναμε μήπως γίνει η ισοφάριση, δεχθήκαμε ένα γκολ από τον Κοιλιάρα στο «Γ», στο οποίο δεν μπορέσαμε να κάνουμε κάτι.

Αντί να πέσει όμως η Καλλιθέα, ανέβαινε όσο περνούσε το παιχνίδι.

Κάναμε το 2-1 και πιέσαμε για την ισοφάριση. Γίνανε κάποιες αμφισβητούμενες φάσεις, τις οποίες θα τις δούμε.

Μείναμε με την πίκρα ότι δεν μπορέσαμε να ισοφαρίσουμε».

-Κόουτς με όλο το σεβασμό θεωρείτε ότι δεν είναι δίκαιο το αποτέλεσμα. Μάλλον εμείς είδαμε άλλο παιχνίδι. Ο ΟΦΗ είχε τρία ακυρωθέντα γκολ και δυο δοκάρια…

«Δεν είπα τίποτα για το σκορ ή ότι ήταν καλύτερη η Καλλιθέα. Εγω απλά είπα ότι η Καλλιθέα ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο. Τώρα αν ένα σουτ πάει στο δοκάρι ή πάει άουτ ή μέσα είναι άλλο θέμα. Εγω είδα την Καλλιθέα να πατάει καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο από ότι στο πρώτο. Δεν είπα κάτι για τον ΟΦΗ».